1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. TÜRK FUTBOLU

TÜRK FUTBOLU

TÜRK FUTBOLU

Bir sporsever ve özellikle de futbol hastası birisi olarak, Türk futbolunda fikrimce dikkat çekilmesi gereken ince noktalara, yanlışlıklara ve de genel olarak futbolumuzun zihniyetine değinmek istedim.

Öncelikle, futbol yapımız her ne kadar gelişiyor ve dünya çapında tanınır bir hale geliyor olsa bile, fikrime göre bu gelişmeye gidiş yolumuz pek de hoş değil. Son 4-5 yılda yapılan transferlere bir bakacak olursak, yıldız adı altında ve 30 yaşını geçen futbolculara, başka hiçbir ülkede verilmeyecek paraları vererek ülkemize getiriyoruz. Ve buna da hepimiz ‘Türk futbolu gelişiyor, bahh yıldız getirdik bahh.’ diyoruz.

Ülkemize 2000 yılında Avrupa Ligi Şampiyonluğunu getiren Galatasaray’ın ilk 11’inde sadece 4 yabancı oyuncu oynuyordu. Ve o zamana kadar, takımdaki birkaç kişi hariç kimseye yıldız oyuncu denmiyordu. Buradaki durum ne o zaman? O dönemde, şu zamanlarda transferler için harcanan paranın üçte biri bile harcanmıyorken, nasıl oldu da bu başarı yakalandı. Buradaki durumu İlhan Mansız’ın şu sözü tam olarak özetliyor bence: ”Bizim zamanımızda galibiyet primi yoktu, o zamanlar futbol namus meselesiydi.”

Bir diğer değinmek istediğim nokta da, ülkemizi son yıllarda en güzel şekilde temsil eden Beşiktaş’ın ilk 11 yaş ortalaması kaç biliyor musunuz? 31,9… ‘Ama onlar yıldız yaa.’ 👌

Diyeceğim şu ki, artık futbol adına tüm hevesini almış 30 yaşındaki adamlar yerine, tek derdi futbol olan 19 yaşında gencecik kardeşlerimize şans verme vakti gelmedi mi sizce de? Bu konuda, kadrosunda bir tane bile yabancı bulundurmayan ve yaş ortalaması 23 olan Altınordu Futbol Kulübü yıllardır tüm takımlarımıza ders veriyor resmen. Göz ardı etmemek gerekir ki, son zamanlarda Fenerbahçe de genç futbolculara yönelik güzel çalışmalarda bulunuyor.

Şu anda, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un toplam borçları 7 milyar liradan fazlaymış. Artık, kulüp paralarının buhar olup uçtuğu, kulüplerin borçlar yüzünden süründüğü bu gidişata acilen bir dur deme vakti çoktan geldi de geçiyor…

Kısacası, ülkece ekonomik sıkıntılarımızın olduğu bu dönem ile beraber, yakında spor hayatı sona erecek, yürümekten bi çare ‘yıldız’ futbolcular yerine, altyapımızı geliştirmeye bir zemin hazırlayıp, genç futbol sevdalısı kardeşlerimize bir şans tanımalıyız. Böylelikle, dışarıdan deli paralarla futbolcular alan bir ülke değil, dışarıya deli gibi futbolcu satan bir ülke konuma gelebiliriz.

Ayrıca, konumuzla ilgisi olmasa da şu bilgi çok garip, başkentinden şampiyon çıkaramayan nadir ülkelerden biriymişiz… (bu ve bunun gibi Türk futbolundan ilginç bilgiler yazımız da yakında gelecek.)

Türk futbolu deyince, kapak fotoğrafı olmaya en yakışacak isim de Yılmaz hocadır tabii:)

Yazar Hakkında

Türkiye ve Dünya çapında ilgimizi çeken, etkileyici ve birbirinden güzel liste yazılarımızı paylaşmak ve bazı konulardaki fikir ve bakış açımızı da sizlere sunmak için buradayız.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. 高能聚焦量超聲波( HIFU )以物理性聚焦集中成一點, 快速穿透皮膚真皮及脂肪層面直達面部表淺肌肉腱膜系統( SMAS )層令其組織細胞分子高速磨擦 , 瞬間升溫至60 -70 度,令整個表淺肌肉腱膜系統( SMAS )受熱收縮,形成熱固化區域, 令結綈組織同時拉緊,達到拉皮防皺及美容效果。SMAZ聚焦超聲波提供了最有效的HIFU能量收緊皮膚及刺激胶原蛋白新生,提升彈性,恢復更緊緻的皮膚和更年輕的美貌。