1. Ana Sayfa
  2. Listopya Özel
  3. DÜNYANIN EN İLGİNÇ HASTALIĞI | AMOK

DÜNYANIN EN İLGİNÇ HASTALIĞI | AMOK

DÜNYANIN EN İLGİNÇ HASTALIĞI | AMOK

Amok kavramı genel olarak Güneydoğu Asya ve Güneydoğu Afrika bölgelerine özgü bir kontrolden cinnet saldırısı gibi durumları açıklamak amacıyla kullanılır.

Genel olarak anlamı için ise kontrol dışında olma durumu, öldürme ve ölüm isteğine delicesine kapılma anlamına gelir diyebiliriz.

Bu hastalığa sahip birey sayısı dünya üzerinde çok az olsa da, en çok rastlanılan yer Güneydoğu Asya’daki medeniyetten birazcık uzak kalan kitlede diyebiliriz.

Ayrıca, doktor camiasının çoğu bu hastalık için psikolojik rahatsızlık olduğunu söylüyor.

Bu hastalığa yakalanmış kişilere ise amok koşucusu adı verilir.

Ayrıca, amok kelimesi Malezya ve Endonezya dilindeki meng-amuk sözcüğünden türemiş ve öfkeli bir durumda umutsuzca bir suçlama ve tiksinti yapmayı ifade eder.

Ek olarak, bu hastalık Dünyaca ünlü edebiyatçı Stefan Zweig’in ‘Amok Koşucusu’ adlı kitabında konu edilmiştir. Ve, okuyanların memnuniyet oranı da 10/9 olarak açıklanmıştır. Tavsiye edebiliriz yani sizlere rahatça.

Amok ile ilgili bir diğer tabir de şudur:

saldırgan, düşüncesiz, ezici, yıkıcı ve acıma duygusundan arınmış insanları tanımlamada kullanılabilir tabirdir.

 

 

Yazar Hakkında

Türkiye ve Dünya çapında ilgimizi çeken, etkileyici ve birbirinden güzel liste yazılarımızı paylaşmak ve bazı konulardaki fikir ve bakış açımızı da sizlere sunmak için buradayız.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. 關于Ion Magnum技術: 它的作用是加快脂肪代謝而轉化成肌肉。專業設計的微電流模擬大腦到肌肉的正常神經傳導。乙醯膽鹼及ATP(産生能量的物質)都是由神經末梢釋放的。神經元共振導致神經末梢持續不斷的釋放ATP,甚至能達到正常釋放量的500。 Ion Magnum應用的是世界定級的神經生理學技術,它加快脂肪燃燒的速度,增强肌肉收縮,提高基礎代謝率(指的是你靜息狀態下消耗卡路里的速率)。複雜的微電流包含2000次與正常生理過程的相互作用,由此達到人體自然狀態下所不能達到的效果。它可以加快能量的轉化,增强體力和運動能力。 Ion Magnum目前由位於英國的創新科學研究中心開發、製造,該中心是由歐盟提供資金支持的。該設備及其組件均是由英國頂級的科學家手工製作的。該産品有CE標志,CE標志是歐洲共同市場的安全標志。 Ion Magnum基於最新的起搏器技術。