1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. EDEBİYATÇILARIN İLGİNÇ YÖNLERİ

EDEBİYATÇILARIN İLGİNÇ YÖNLERİ

EDEBİYATÇILARIN İLGİNÇ YÖNLERİ

Edebiyat ve yazarlık deyimlerinin çıktığı ilk günden itibaren hepsi yazdıklarıyla yaşadığı çağı, ve sonraki çağları etkiledi, değiştirdi ve bizlere farklı bakış açılarını kazandırdı. Edebiyatçıların, her zaman için sıra dışı ve farklı bir yaşam sürdüklerini gerek yazılarından, gerekse kendi ağızlarından duymuşuzdur.

Shakespeare, Cahit Sıtkı, Dostoyevski, Hüseyin Rahmi, Hemingway, Gogol ve daha isimlerini yazamayacağımız niceleri… Yaptıkları her şeyde bir mana, bir anlam ararız ki yanlış da yapmayız aslında. Öylesine büyük yapıtlar ortaya çıkarmışlar, ve bize sunmuşlar ki, ne yapsalar, ne deseler inanacak gibi oluyoruz her zaman. Ancak, eserlerini keyifle okuduğumuz yazarların hayatlarını çok bilmeyiz. Harbiden he diyor gibisiniz sanki…

Peki ya, bu dünyaca ünlü edebiyatçıların hayatları gerçekten nasıldı? Ne gibi korkuları, zevkleri veya eğlenceleri vardı? Sizler için birkaç önemli edebiyatçı ismin hayatından ilginç ayrıntıları derlemeye çalıştık.

İşte bazı ünlü yazarların “yok artık” dedirtecek ilginç ve bilinmeyen karakteristik özellikleri.

Ahmet Haşim

Eserlerinde, o zamanın normal halk kesiminden hiçbir kimsenin anlayamayacağı kadar süslü ve ağır bir dil kullanan Ahmet Haşim, kendisini çirkin bulduğu için gündüzleri dışarı çıkmıyordu. Sadece gece karanlığında dışarı çıkarak, kimsenin onu görmemesini sağlamaya çalışıyor, hatta Ahmet Haşim bir şiirinde, kendi kafası için ”cehennemde yetişmiş bu kafa” bile der.

Charles Dickens

İngiliz edebiyatının en ünlü isimlerinden olan Charles Dickens, geceleri başını kuzey kutbuna doğru gelecek şekilde uzatmadan uyuyamıyormuş. Nedeni sorulduğu zaman ise “dünyanın elektrik akımları, pozitif ve negatif elektrik” gibi bize göre saçma, belki de kendisine göre anlam yüklü bir cevap ile karşılık vermeyi tercih etmiş Dickens.

Albert Camus

Albert Camus, 17 yaşında verem hastası olduğunu öğrenene kadar hayatı futbol üzerine kurulu olan, futboldan başka bir şey düşünmeyen bir gençti. Ardından, spor yapmasını müsade etmeyen doktorları sayesinde yazarlığa başlayan Albert Camus, tüm dünyayı etkisi altına almayı başaracak yazılarını yazmaya başladı.

Agatha Cristie

Agatha Cristie 1926 yılında 32 yaşındayken gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştu. Polislerin bir hafta boyu süren araştırmaları sonucunda, bir otel odasında farklı bir isim ve kimlik ile polisler tarafından bulundu. Kendisine ne olduğu sorulduğu zaman, kendisi de ne olduğunu bilmediğini ve hiçbir şeyi hatırlamadığını söylemişti. Olay üstünden yıllar geçmesine rağmen hala gizemini koruyor.

Ernest Hemingway

Her zaman asabi kişiliği ile tanınmış olan Hemnigway, kitabını beğenmediğini söyleyip, eleştride bulunan bir eleştirmeni tekme tokat dövmüştü.

Balzac

Yapıtlarıyla Dünya Edebiyatı’na ismini kazımış olan Balzac, günde 50 fincan kahve içiyor ve bununla yetinmeyip kahve çekirdeklerini de yiyordu.

Hüseyin Rahmi Gürpınar

Şıklığından ve karizma görüntüsünden hiçbir zaman ödün vermemesiyle tanınan ve Türk ve Dünya Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yaklaşık 100 çift eldiveni vardı. Onu eldivensiz gören hiçbir kimsenin olmadığı da söylenir.

 

Yazar Hakkında

Türkiye ve Dünya çapında ilgimizi çeken, etkileyici ve birbirinden güzel liste yazılarımızı paylaşmak ve bazı konulardaki fikir ve bakış açımızı da sizlere sunmak için buradayız.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. 9合1升級保護,提升全面防護!!! 相比之前四合一的疫苗只能預防四種hpv病毒,70的相關癌症。 九合一可以預防9種hpv病毒,可預防高達90以上的子宮頸癌、外陰癌、陰道癌和肛門癌及癌前病變等。 HPV9合1子宮頸癌疫苗 Gardasil 功效 100 預防高危致癌的 HPV 16、18、31、33、45、52 及 58 型號 (可減低 90 患子宮頸癌、、90-95 肛門癌、85-90 外陰癌、80-85 陰道癌及相關癌前病變的風險) 100 減低引致生殖器官濕疣 (俗稱「椰菜花」) 的 HPV 6、11 型的感染 (可減低超過 90 患生殖器官濕疣的風險) 男性方面,能減低患上肛門癌、生殖器官濕疣 (俗稱「椰菜花」) 及傳播 HPV 病毒的風險 注射位置紅腫及痛、輕微發燒和頭痛,至今未有嚴重副作用記錄

  2. Howdy very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I am satisfied to find a lot of useful information right here within the put up, we’d like develop extra strategies in this regard, thank you for sharing.