1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. STEVE JOBS’UN GERÇEK YÜZÜ

STEVE JOBS’UN GERÇEK YÜZÜ

STEVE JOBS’UN GERÇEK YÜZÜ

     Geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketi olarak rekor kıran Apple’ın efsane eski CEO’su Steve Jobs, birçok özelliğiyle gençler için gerçek bir ilham kaynağıydı. Steve Jobs, azmi, başarıya aç karakteri, zekası, çalışkanlığı, hayal gücü ve pes etmeyişi ile Apple’ın bugünkü konumuna gelmesindeki şüphesiz en önemli sebeplerinden biri.

 

     Fakat, hepimizin bildiği bu güzel özelliklerinin yanında birçoğumuzun bilmediği, normal yaşamında kötü yanlarının da var olduğunu kızının verdiği bir röportaj sonrasında öğrendik. Peki ya, iş hayatındaki yaptığı işler tartışmaya kapalı derecede başarılı olan Steve Jobs’ın normal ve aile yaşamı nasıldı? Kızı, Lisa Brennan-Jobs, yakın zamanda verdiği bir röportajda babası Steve Jobs için “Babam başarı yakaladıkça şeytanlaştı.” ifadesini kullanmıştı.

 

     Gelin röportajı kısaca bir görelim ve sonrasında değerlendirelim:

 

     Ropörtajın tamamını inceledikten sonra, kızının söylediklerine bakacak olursak, maalesef ki Steve Jobs kariyerinde sağladığı başarıyı baba olarak sağlayamamış.

 

     Şu anda 40 yaşında olan Lisa, yakında çıkarmayı planladığı ”Small Fry” (Küçük Yavru) adlı anı kitabından kısa bir pasaj yayınladı. Pasajda babası Steve Jobs ile beraber yaşamanın zorlukları ve aralarındaki ikili ilişkiyi konu aldı.

 

     Steve Jobs, yaşadığı dönem boyunca Lisa’yı kızı olarak kabul etmemiş ve onun için her türlü maddi manevi destek vermeyi reddetmiş.

 

     Pasajda ilk olarak, Steve Jobs’un son günlerini geçirdiği hastaneye yaptığı ziyareti anlatıyor Lisa ve ekliyor: 

“Babamla filmlerdeki gibi duygusal bir barışma olasılığından tamamen ümidi kesmiştim. Ama yine de ziyarete gitmeye devam ettim.”

     Pasajda, Steve Jobs her ne kadar maddi ve manevi destek yapmayı reddetse de,1978’de mahkeme kararıyla test yaptırmak zorunda kaldığı ve maddi destek sağlaması zorunluluğu kararının çıktığı da belirtiliyor.

 

     Kızı Lisa’ya göre, babasının Porsche marka arabasının bir yeri çizildiğinde direkt yenisiyle değiştiriyormuş. Lisa, eskilerinden birini kendisi için alıp alamayacağını sorduğunda ise Jobs şöyle cevap veriyormuş: “Hiçbir şey alamazsın. Anladın mı? Ben yaşasam da ölsem de bu durum değişmeyecek. Hiçbir şey almayacaksın. Tek bir şey bile.”

 

     Pasajın sonunda ise Lisa, “Ona göre ben bir kusursuz bir yoldaki lekeydim.” diyerek ciğerimizi parçalıyor adeta.

 

Yazar Hakkında

Türkiye ve Dünya çapında ilgimizi çeken, etkileyici ve birbirinden güzel liste yazılarımızı paylaşmak ve bazı konulardaki fikir ve bakış açımızı da sizlere sunmak için buradayız.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. 「 生蛇 」( 醫學名稱是 『帶狀疱疹』Shingles ) 是由水痘病毒引起的疾病。水痘癒合後,病毒在神經細胞潛伏多年,日後隨時重新激活後導致的帶狀皮疹,就是「 生蛇 」。因此,凡感染過水痘的人,都有機會「 生蛇 」。病發時,身體某一部位會感到內疼或劇痛,通常是臉或背部及腰部的一側;這時由於病毒從脊髓處沿其中華一條神經擴散到身體以及去到連接的皮膚表面,形成紅疹及小水疱。帶狀疱疹疫苗Zostavax康栢苗 (蛇針)能助減低「 生蛇 」的機會,有效預防: 「 生蛇 」( 帶狀疱疹 ) 成效高達 70% 「 生蛇 」的後遺神經痛:即使紅疹痊癒,神經痛還可以持續數月或數年。年紀越大,持續有後遺 神經痛風險越高 「 生蛇 」引起的急性及長期痛症 不適用人士: 曾對疫苗成分包括明膠( Gelatin ) 及紐奧黴 ( Neomycin ) 有過敏性休克反應的人士 有原發及繼發性免疫系統問題的病患者,或正服用抑鬱免疫系統藥物(如高劑量膽固醇)的病人 患有肺結核,正發病及未經治療人士 孕婦