1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. UYKU HAKKINDA BİLİNMEYENLER

UYKU HAKKINDA BİLİNMEYENLER

UYKU HAKKINDA BİLİNMEYENLER

 Hepimiz günümüzün yaklaşık %40’lık dilimini uykuda geçiriyoruz. Yani 30 yaşında bir insan yaklaşık 10 yılını uyuyarak geçiriyor. Fakat olmazsa olmazımız uyku hakkında ne kadar şey biliyoruz? Bu konudaki araştırmaların arttığını fark ettik ve biz de bu araştırmalardan gözümüze çarpan şeyleri sizlerle paylaşmak istedik.

 

  Bakalım günümüzün büyük bir kısmını ayırdığımız bu eylem hakkında neleri biliyoruz.

Biz Uyurken Vücudumuz Ne Yapıyor ?


Uyuduğumuz zamanlarda, vücudumuz da kendini rahatsız etme moduna alıyor diyebiliriz. Uykuya başladığımız andan itibaren, vücudumuz bizim için büyüme hormonu gibi önemli hormonları üretmeye başlıyor, beynimizi şarj ediyor ve hücre yeniliyor.

Neden Uyuruz ?

-Uyumamızı sağlayan şey melatonin hormonumuzun yükselmesidir. Böylelikle vücudumuz uyku ihtiyacı duyar. Günün ilk ışıklarıyla birlikte melatonin azalır ve vücut canlanmaya başlar.

Uykuda Boşluğa Düşme Hissi Neden Olur ?

-Uykuda boşluğa düşme hissinin kesin olmamakla beraber birkaç açıklaması mevcuttur. Bunlardan biri uykuya dalarken alt beyin fonksiyonlarını kontrol eden ve tetikte olmayı sağlayan merkezin yavaş yavaş kontrolü elden bırakmak isteğini kusursuz olarak yerine getirememesidir. Diğer bir fikir ise, yorucu bir günün sonunda gelen uyku esnasında kaslarımızın ani kısa kasılmalar geçirmesi, boşluğa düşme hissine neden oluyor.

Uyku Pozisyonlarına Göre Karakter Analizi

İngiliz psikologlarının yaptığı araştırmaya göre insanların uyku pozisyonlarına göre karakteristik özelliklerini kestirmek mümkün. Nasıl mı? İşte böyle.

A) Fetüs – hırçın fakat sıcak kalpli
B) Amiyane tabirle iki seksen – sosyal kelebek
C) Yatağın boş yanını yoklayan – ihtimallere açık gibi görünse de aslında şüpheci
D) Asker – her tehlikeye her an hazır
E) Allah ne verdiyse – Eğlenceli
F) Denizyıldızı – Mükemmel dinleyiciler

 Uyku Hakkında Diğer İlginç Bilgiler


– 
Herhangi bir uyarıcı kullanmaksızın bilimsel olarak belgelenmiş en uzun uykusuz kalma rekoru 264 saat ile (11 gün) 17 yaşındaki Randy Gardner tarafından kırılmıştır.

 

– Bir salyangoz 3 yıl boyunca uyuyabilir.

 

– Kediler hayatlarının %70’i boyunca uyur.

 

– Uyku esnasında hapşırmak imkansızdır.

 

– Koalalar günün 22 saatinde uyur.

 

– Her gece 3-12 arasında rüya görürüz. Bunlar da 5 dakika ve 1 saat arası sürer.

 

– Yetersiz uyumak şişmanlık sebebi olabilir. Çünkü uykusuz olduğumuzda açlık hissimiz %25 oranla artar.

 

– İnsanoğlu, yeryüzünde uykusunu geciktirebilen tek canlıdır. Diğer canlılar uykusu geldiği anda uyur.

 

 

 

Yazar Hakkında

Türkiye ve Dünya çapında ilgimizi çeken, etkileyici ve birbirinden güzel liste yazılarımızı paylaşmak ve bazı konulardaki fikir ve bakış açımızı da sizlere sunmak için buradayız.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. 韓國膠原蛋白提拉線,在韓國又稱作FTL(Fine Thread Lifting細線埋入拉提術)」,可達到最新趨勢V臉回春效果。它是運用獲得韓國食品藥品管理局KFDA最高安全等級認證的可吸收縫線PDO (polydioxanone)的Fine Thread(細螺紋) 埋入皮膚真皮層裡作用,利用異物反應原理,促進皮膚真皮膠原的增生、刺激局部微循環、從而提拉皮膚和肌肉,增強皮膚彈性,達到提升、除皺,美白、嫩膚等多重回春效果。