1. Ana Sayfa
  2. 60 Saniye
  3. 60 SANİYEDE HAYVAN DENEYLERİ
reaksiyion-dusunce

60 SANİYEDE HAYVAN DENEYLERİ

60 SANİYEDE HAYVAN DENEYLERİ

Köpekler, kediler, tavşanlar, kuşlar, atlar, balıklar, fareler… Dünyada yüz milyondan fazla hayvan; deneylerde diri diri kesiliyor, vücutlarına zehirli kimyasallar damlatılıyor, yakılıyor, parçalanıyor, kör ediliyor. 

 

Hayvanları bir laboratuvar kafesine hapsetmek,kasıtlı olarak acıya,yalnızlığa ve korkuya neden olmak etik değildir.

  • Bazı istatistiklere göre hayvan testlerinden geçen 100 ilacın 92’sinin insanlarda başarısız olduğunu belirtti.
  • İnsan hastalıklarının sadece %2’den azı hayvanlarda da görülür. İnsan hastalıklarının %98’inden fazlası hayvanlarda görülmez. 
  • Piyasadaki en az 50 ilaç hayvan deneylerinde hayvanlarda kanser oluşumuna sebep olmuştur.
  • Hayvan deneylerinde güvenli bulunan birçok ilaç insanlar üzerindeki etkileri nedeniyle geri çekilmiş ya da yasaklanmıştır. 

Bir araştırmacının da söylediği gibi “Hayvan deneylerinin temel sorunu, hiçbir zaman insan hastalıklarına doğru bir model teşkil edememeleridir.” 


Her gün ağrılar için kullanılan aspirin farelerde doğum sakatlıklarına sebep olmaktadır.


Kardiovasküler ilaçlar olan “encainide” ve “flecainide”’in köpekler üzerinde yapılan deneylerde kalp problemlerine sebep olduğu görülmedi ama Amerika’da 3000 kişi bu ilaç yüzünden hayatını kaybetti.


Bypass ameliyatı köpekler üstünde işe yaramadığı için uzun bir süre insanlar tarafından kullanılmadı.


Dünyada her saniyede 22 hayvan bu deneylerden dolayı hayatını kaybetmektedir.

 

Yazar Hakkında

Türkiye ve Dünya çapında ilgimizi çeken, etkileyici ve birbirinden güzel liste yazılarımızı paylaşmak ve bazı konulardaki fikir ve bakış açımızı da sizlere sunmak için buradayız.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. ORION是一部擁有三重長脈衝 755nm/1064nm/532nm的激光儀,提供專業和最新的技術,強調其穩定性和便利性的能力。另外,最佳的參數是基於各種臨床結果提供的。三長脈衝激光系統 -Long pulsed Nd:YAG (1064nm) -Long pulsed Alexandrite (755nm) -Long Pulsed KTP (532nm) 先進技術 – 氣冷卻系統(ACD) – 智能面板 – 三波長 – 高電源 應用 -Long pulsed Nd:YAG (1064nm)●脫毛●嫩膚●血管病變●腿部靜脈曲張●痤瘡●灰指甲●疣-Long pulsed Alexandrite (755nm)●脫毛●美白肌膚●色素性病變●黑頭●黃褐斑●疤-Long Pulsed KTP (532nm)●血管病變●酒渣鼻●色素性病變●太陽雀斑●美白肌膚●鮮紅斑痣●血管瘤